ReklamaA1 Stranda Wiosna

Niezwykły zabytek przeszłości na Mazurach jest notorycznie niszczony

Wał grodziska na Mazurach.
Wał grodziska na Mazurach. fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Wyjątkowy obiekt, położony na skraju Wzgórz Szeskich, a z którego rozlega się widok na Puszczę Romnicką, najprawdopodobniej został wybudowany około dwóch tysięcy lat temu. Niestety pozostałości historycznego osadnictwa na Mazurach są notorycznie dewastowane.

Malowniczo położone na granicy Pojezierza Mazurskiego i Litewskiego grodzisko w Konikowie (wcześniej Rostek) w gm. Gołdap, od stu lat pozostaje w kręgu zainteresowań archeologów (ekspedycje Instytut Historii Kultury Materialnej – obecnie Instytut Archeologii i Etnologii PAN, a od 1986 r. Państwowe Muzeum Archeologiczne) i nie tylko.

Wybudowane na jednym z wierzchołków polodowcowego pagóra z trzech stron otoczone jest rozległą osadą podgrodową. W czasach II wojny światowej uległo częściowemu zniszczeniu poprzez wybudowanie fortyfikacji polowych.

Grodzisko w Konikowie, jako posiadające znaczne walory krajoznawcze, turystyczne i naukowe, już w 1966 roku zostało objęte prawną ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków.

- Ten wyjątkowy obiekt, położony na skraju Wzgórz Szeskich, a z którego rozlega się widok na mezoregion Puszczy Romnickiej, najprawdopodobniej został wybudowany około dwóch tysięcy lat temu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że można mówić o przynajmniej dwóch fazach użytkowania grodziska i okalającej osady – z okresu wpływów rzymskich – tzw. kultury sudowskiej oraz z wczesnego średniowiecza – tu utożsamianej już z bałtyjskim plemieniem Jaćwingów. Na majdanie grodziska zarejestrowano rozległy bruk kamienny, być może związany z zabudową z okresu wczesnego średniowiecza – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Jako obiekt położony na stoku urokliwego wąwozu oddzielającego go od Pięknej Góry (271,6 m n.p.m.) przyciąga nie tylko miłośników pięknych krajobrazów.

W marcu br. tutejszy WKZ musiał po raz kolejny interweniować z powodu uszkodzenia obiektu. Grodzisko w Konikowie nie ma szczęścia do odwiedzających – stawiane tablice informacyjne są obiektami kradzieży, przeczesywane bywa przez grasujących z detektorami metali poszukiwaczy, raz już zostało uszkodzone przez uczestników rajdu terenowego, teraz – przez nieznanych sprawców kierujących pojazdami silnikowymi.

- Brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje czyny. Apelujemy o rozwagę, zanim rozkopiesz kolejny dołek, bo urządzenie daje sygnał. Zanim wjedziesz pojazdem silnikowym do lasu. Zanim urządzisz imprezę w plenerze. Rolą nas wszystkich jest staranne postępowanie w stosunku do zabytku oraz utrzymywanie go w jak najlepszym stanie, ze względu na jego wartości historyczne, naukowe czy artystyczne. Za zabezpieczenie – bo naprawić zniszczonych nawarstwień się nie da – one przestały już istnieć – ktoś musi zapłacić. Ktoś musi to wykonać. Ciężar finansowy spada na właściciela terenu, bo sprawcy zniszczenia pozostają na tę chwilę nieznani.  Podsumowując, chwilowa „przyjemność” nieznanych sprawców doprowadziła do uszkodzenia oraz zniszczenia zabytku oraz do konieczności jego zabezpieczenia, co wiąże się z finansowym obciążeniem obecnego posiadacza zabytku Urząd Miejski w Gołdapi  - podaje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Jak dodaje Konserwator Zabytków w Olsztynie, zgodnie z przepisami prawa, sprawa została przekazana do organów ścigania.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marina Śniardwy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina